Borsaya Başlarken Bilinmesi Gereken Önemli Terimler ve Anlamları

Pek çok yatırımcı için son derece cazip fırsatlar sunan borsa, hisse senedi, bono, tahvil vb. menkul kıymetlerin ticaretinin yapıldığı bir piyasa olarak, yatırım yapmak isteyenlerin ilk tercih ettikleri yatırım araçları arasında yer alıyor.

Pek çok kişinin kısa sürede içerisinde ciddi anlamda gelir elde etmelerini sağlayan borsa piyasasında başarılı olabilmek içinse borsaya ait terimlerin anlamlarının yatırımcılar tarafından iyi bir şekilde kavranması, borsaya yönelik olarak yatırımcıların eğitim almaları gerekiyor.

Şayet sizler de borsaya adım atmayı planlıyorsanız, öncelikle borsa nasıl oynanır? sorusunu kapsamlı bir şekilde araştırmalı, borsaya yönelik eğitim almalı, demo hesabınızla borsada oyunlar oynayarak, kendinizi denemelisiniz. Aksi halde borsayı bir kumar olarak görmeniz, ciddi anlamda sermaye kaybetmenize yol açabilir.

Bu yazımızda kısaca borsaya yeni giriş yapanlar için borsada en çok kullanılan terim ve anlamlarını paylaşmak, sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz.

İşte, en çok kullanılan borsa terimleri ve anlamları:

 • Aracı kurumu:

Yatırımcıların borsa piyasasına giriş yapmasını sağlayan aracı kurumu, bir köprü görevi üstlenerek, aracılık hizmetini yerine getiren kurum ve kuruluşlar olma özelliği taşıyor.

Yatırımcılar tarafından verilen her türlü alım-satım emirlerinin borsa kurallarına uygun bir şekilde düzenleyen aracı kurumlar, arz-talep işlemlerinin eşleşerek, işlemlerinin otomatik olarak tamamlanmasına olanak tanıyor.

Piyasada pek çok dolandırıcı nitelikte aracı kurum yer aldığından aracı kurum seçerken yatırımcıların son derece dikkatli davranmaları oldukça önem arz ediyor.

 • Açığa satış:

Yalnızca A grubu hisse senetleri için geçerli olan açığa satış, yatırımcılara değeri düşen menkul kıymetleri satarak, getiri elde edebilme şansı tanıyor.

Yatırımcıya borçlanarak para kazanma imkanı tanıyan açığa satış, son derece avantajlı bir özellik olsa da A gurubu hisse senedi yatırımların riskli olması bu özelliğin de riskli olmasına yol açıyor.

Çünkü değerinin düşmesini beklediğiniz menkul kıymetlerde tam tersi yükseliş meydana gelmesi durumunda zarara uğramış oluyorsunuz. Açığa satış özelliğinden kazanç elde edebilmeniz içinse borsada ciddi anlamda başarılı olmuş, borsa piyasasına hakim bir yatırımcı olmanız gerekiyor. Yani açığa satışın borsaya yeni giriş yapan kişiler için uygun bir özellik olmadığını ifade edebiliriz.

 • Açık pozisyon:

Vadeli işlem ve opsiyon borsaları tarafından kullanılan bir terim olan açık pozisyon, açılmış lakin henüz kapatılmamış olan pozisyonlara verilen isim olma özelliği taşıyor.

Bir diğer deyişle alınmış ama kapatılmamış pozisyonlar, açık pozisyon olarak adlandırılıyor.

 • Boğa piyasası:

Talebin arzdan daha fazla olması durumunda yani fiyatların artacağının düşünüldüğü piyasalara boğa piyasası ismi veriliyor.

 • Ayı piyasası:

Fiyatların düşeceğinin düşünüldüğü yani arzın talepten daha fazla olduğu piyasalara ise ayı piyasası adı veriliyor.

 • Borsa emirleri:

Yatırımcılar tarafından verilen emirlerin aracı kurumlarca borsa bilgisayar sistemine aktarılması işlemleri borsa emirleri olarak adlandırılıyor.

 • Hisse senedi:

Anonim ortaklığın sermayesine yatırımcının katıldığını temsil eden hisse senedi, yasaya uygun olarak hazırlanan kıymetli evraklar olma özelliği taşıyor.

 • Limitli emir:

Satıcının satmaya razı olduğu en düşük fiyat, alıcının ise kabul ettiği en yüksek fiyat, limitli emir olarak ifade ediliyor.

 • Hazine bonosu:

Iskontolu olarak işlem gören ve bir yıldan daha kısa süre vadeye sahip olan borçlanma senetlerine hazine bonosu ismi veriliyor.

 • Çapraz işlem:

Borsa piyasasında alıcı ve satıcı taraflarının aynı taraf olmasına çapraz işlem deniliyor. Çapraz işlemin de kendine has birtakım kuralları bulunuyor.

 • Emir iyileştirmesi:

Daha önce verilen emirlerin tekrar düzenlenmesi anlamına gelen emir iyileştirmesinde fiyatlar alımda yukarıya satış emirleri ise aşağıya çekilerek, fiyat değiştiriliyor.

 • Broker:

Aracı kuruluş temsilcisi olan ve işlem yapma yetkisi bulunan temsilcilere borsa piyasasında broker ismi veriliyor.

 • Forward işlemler:

 

Vadeli işlem ve opsiyon borsasındaki sözleşmeler olan forward işlemler, alıcı ve satıcı tarafından belirlenen tarihte bir ürünün teslim edilmesi anlamına geliyor.

Bu yazımızda en önemli borsa terimleri ve anlamları ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Yazımızın faydalı olması dileğimizle…

 

 

 

Bir Cevap Yazın

 1. Borsaya Başlarken Bilinmesi Gereken Önemli Terimler ve Anlamları için yorumda bulun

  Borsaya Başlarken Bilinmesi Gereken Önemli Terimler ve Anlamları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Borsaya Başlarken Bilinmesi Gereken Önemli Terimler ve Anlamları için ilk yorumu yapabilirsin.