Borsa Oynarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatırımcılara birbirinden cazip fırsatlar sunan borsa piyasası, piyasanın terimlerine ve işleyişine hakim olan pek çok kişiye milyonlarca lira kazandırmaya devam ederken, yeni yatırımcılar maalesef ki borsa oynarken bocalayarak, ciddi anlamda yatırım kaybedebiliyor.

Yatırımlar ister menkul kıymetler ister borsalarında yapılsın, yeni yatırımcılar eski yatırımcılar karşısında pek de şansa sahip olmayabiliyor. Piyasa trendlerine hakim olan yatırımcılar, kazançlarına kazanç eklemeye devam ederken, borsa piyasası yeni yatırımcılara da ciddi anlamda gelir kazandırabiliyor. Ancak gerek eski gerekse yeni yatırımcıların borsa oynarken, yatırım yaparken, yatırımlarını satışa çıkarırken son derece titiz davranmaları, bazı noktalara dikkat etmeleri gerekiyor.

İşte, borsada yatırım yapmayı planlayan ya da yatırım yapmaya devam eden tüm yatırımcıların borsa oynarken dikkat etmeleri gereken noktalar:

  • Finansal bilginizi arttırın

Borsada yatırımlarınızdan zarar elde etmek istemiyorsanız, öncelikle borsa terimleri, borsanın ne olduğu hakkında bilgi edinmeli, borsa eğitimi almalı, ardından bu sektöre adım atmalısınız.

Ancak sadece borsa bilgisi ile yatırımlarınızda başarı elde edebilme ihtimalinizin oldukça düşük olduğunu da belirtmek istiyoruz.

Ciddi anlamda kazanç elde etmek adına öncelikle ekonomi ve finans bilgilerinizi arttırmalı, iktisat biliminin temel kavramlarına hakim olmakla yetinmemeli, sık sık ekonomi ve finans haberlerini okumalı, yatırımcıların tavsiyelerine kulak asmalı kısaca borsa ile ilgili olarak geniş çaplı bir bilgi birikimine sahip olmalısınız.

Ancak teoride ne kadar çok bilgiye sahip olursanız olun, pratikte bu bilgileri hayata geçiremediğiniz takdirde başarılı olamayacağınızı da hatırlatmak istiyoruz. Bu noktada borsaya girmeden önce borsa eğitim videolarını izleyebilir, internette uzaktan borsa eğitimi alabilir, ardından demo hesap açarak, öğrendiğiniz ne varsa pratiğe dökebilirsiniz. Böylelikle borsa piyasasına girdiğinizde rastgele girişimlerde ve yatırımlarda bulunmaktan da kurtulabilirsiniz.

  • Kısa vadeli yatırımlardan kaçının

Çoğu kişi ve yatırımcı adayı gibi kısa vadede zengin olma hayali kuruyorsanız, bu hayalinizden bir an önce vazgeçmenizi öneriyoruz. Kısa vadeli yatırımlar, ancak deneyimli yatırımcılara kazandıran bir yatırım şekli olarak ön plana çıkıyor. Bu yatırım çeşidi, yüksek oranda risk almanızı gerektiriyor.

Borsada yeniyseniz, ciddi anlamda risk almaktan kaçınmalı, emin adımlarla başarı yolunda ilerlemeli, ilk zamanlarda kısa vadeli yatırımlar yerine uzun vadeli olanlara yönelmelisiniz.

  • Geniş ve çeşitli bir yatırım portföyü oluşturun

Sahip olduğunuz tüm sermayenizi sadece tek bir yatırıma bağlamanız, bir anda tüm sermayenizi kaybetmeniz anlamına gelebilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına geniş ve çeşitli bir yatırım portföyü oluşturmalı, kar elde etme şansınızı yükseltmelisiniz.

Örneğin sermayenizin bir kısmı ile menkul kıymetlere yatırım yapabilir geri kalan kısmı ile de hisse senetlerine yönelebilirsiniz.

Birden çok yatırım aracı kullanmanız, kar ve zarar oranını dengede tutmanıza yardımcı olacağından çeşitlendirilmiş bir portföyle borsanın kazananlarından biri de siz olabilirsiniz.

  • Emin adımlarla ilerleyin

Borsa piyasasına ilk kez adım atıyorsanız, bir anda elinizdeki tüm birikiminizi kaybetme riski ile karşılaşabilirsiniz. Bu riski almamak için ufak miktarlarda alım-satım işlemleri yapmanızın özellikle ilk zamanlarda daha doğru bir karar olabileceğini ifade edebiliriz.

Büyük oynama olgunluğuna erişmeden önce küçük yatırımlar sayesinde deneyim kazanmalısınız. Böylelikle tecrübe kazandıkça yani profesyonelleştikçe büyük yatırımlara yönelebilirsiniz.

Yatırımlarınızda arka arkaya kayıplar ile karşılaştığınızda yani yatırımlarınızdan istediğiniz sonucu alamadığınızda mutlaka ara vermeyi bilmeli, ısrarcı bir şekilde davranmamalısınız.

Bir süreliğine geri çekilerek ve piyasayı gözlemleyerek, tekrar kendinizi hazır hissettiğinizde borsa oynamaya kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

  • Piyasayı düzenli bir şekilde takip etmelisiniz

Tek bir gün bile yatırım yaptığınız piyasadaki dalgalanmalar, tüm çabalarınızın hüsranla sonuçlanmasına yol açabilir.

Piyasadaki arz talepleri düzenli olarak takip ederek, arz talep üzerinde belirleyici olan faktörleri de her daim takipte kalarak, dünya ekonomisini göz ardı etmeyerek, kısacası uluslar arası borsa piyasasıyla içli dışlı olarak, kayıplarınızı minimuma indirebilirsiniz.

Her şeyden önce borsanın bir kumar oyunu olmadığını unutmamalı, her türlü tedbiri almalı ancak kaybedebileceğinizi de göz önünde bulundurmalı ve her daim  mantıklı yatırımlarda bulunmalısınız.

Bol şans.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Borsa Oynarken Dikkat Edilmesi Gerekenler için yorumda bulun

    Borsa Oynarken Dikkat Edilmesi Gerekenler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Borsa Oynarken Dikkat Edilmesi Gerekenler için ilk yorumu yapabilirsin.