Dealer Nedir?

Finans piyasaları içerisinde alım ve satım gibi işlemleri sıkça yapan kişilere belirli isimlerin verildiği görülmektedir. Özellikle broker ismiyle karıştırılan dealar, bu konuda en çok karşılaşılan isimlerden biridir. Dealar adlı kişiler, kendi adları ya da hesaplarına menkul alım veya satımı gerçekleştiren kişilerdir. Brokerlar kendi adlarına değil, bir kurum adına işlem yaparken, dealer olan kişiler ise direkt olarak kendi adlarına işlem yapmaktadırlar.

Dealer Nedir?

Dealer Nedir

Bir Kişi Nasıl Dealer Olur?

Dealer olmak, esnek çalışma saatlerine, her an iş başında olabilme ve her durumda işine vakit ayırabilme özelliğine sahip olan kişiler tarafından yapılabilmektedir. Öte yandan dealerlerın son derece yüksek stres altında çalıştıklarını unutmamak gereklidir. Ayrıca bu heyecan ve stresten zevk almak, dealer olmak isteyen kişiler için en temel şartlardan biridir. Dealer olacak kişilerin, matematikle de aralarının iyi olması ve ince hesaplamalar yapabilmeleri gerekmektedir. Bu gibi bir potansiyele sahip olmak, işin yürümesi açısından büyük bir önem taşımaktadır. Ayrıca tüm olaylara ve durumlara mantık açısından bakmak, duygusal ve hırslı davranmamak, eleştirel olabilmek, dealer olmak isteyen kişilerde bulunması gereken diğer özelliklerdir.

Dealer Olmak İsteyen Kişilerde Olması Gereken Belgeler

Bir kişinin dealer olarak çalışabilmesi adına, öncelikle SPK tarafından yılda 3 kere düzenlenen sınavlara girmiş ve bu sınavlardan en az 70 almış olması gerekmektedir. Bu sınav ve alınan not, dealer olma yolunda ilk adımlar olarak nitelendirilebilirken, sonrasında ise temel lisanslama belgesinin bulunması gerekmektedir. Bunun için de işletme, maliye, iktisat gibi bölümlerden mezun almak son derece büyük önem taşıyan bir durumdur. Her şey bunlarla bitmiyor tabi ki, bunların dışında iyi bir çevreye sahip olmak da çok büyük önem taşımakta ve dealer olan kişiler için büyük avantaj sağlamaktadır.

Dealer Olan Kişiler Ne Kadar Maaş Alır?

Dealer olan kişilerin maaşları, çalıştıkları kurumlara göre değişim gösterebilirken, kurumlar 3000 ila 5000 TL arasında maaş verebilmektedirler. Bu rakamlar günümüz için son derece önemli rakamlarken, iyi dealer olmak, bu fiyatların çok çok üstünde bir kazanca sahip olmak anlamına gelmektedir.

Dealer Ne İş Yapar?

Dealer olan kişiler, üçüncü bir aracıyla muhatap olmadan, direk olarak kendi adlarıyla alım satım yapmaktadırlar. Kendi sermayesi ile kazanç sağlamaya çalışan Dealer’lar, piyasa yapıcı ve likidite sağlayıcı gibi önemli görevlere sahiptirler. Borsalar hakkında yüksek bilgilere sahip olan dealerlar, daha çok anlaşılacak bir şekilde “komisyon” üzerinden kazanç sağlamaya çalışan kişilerdir.

Bir Cevap Yazın

  1. Dealer Dealer Nedir? için yorumda bulun

    Dealer Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dealer Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.