Borsa Nasıl Oynanır?

Menkul kıymetler, dövizler ve belirli malların alınıp-satıldığı bir piyasa olan Borsa; yatırımcılara cazip fırsatlar sunan, kendine has kuralları bulunan bir sistemdir.

Hisse senedi, bono ve tahvillerin yanı sıra döviz ticaretinin de yapıldığı borsa; yatırımcılarına paralarını katlama imkanı tanıyan yani bir nevi kar elde etmelerine olanak tanıyan bir piyasadır.

Bu yazımızda borsaya henüz girmemiş olan yatırımcı adayları için borsa nasıl oynanır? sorusunu kısaca yanıtlamak istiyoruz.

İşte, borsa nedir ve borsa nasıl oynanır? sorusuna dair bilmeniz gerekenler:

  • Borsa oynamanın temel mantığının düşük fiyattan yatırım aracı satın alıp, bu yatırım aracını yüksek fiyattan satmak olduğunu söyleyebiliriz. Yani yatırımcının sürekli olarak, fiyatları takip etmesi ve piyasalardaki hareketliliği değerlendirebilme yeteneğine sahip olması gerekir.
  • Borsada oyun oynama; temel olarak alım ve satım emirleri verilerek gerçekleştirilir. Bu noktada yatırımcının piyasaya hakim olması, hisse senetleri, tahviller, bonolar ve vadeli işlem sözleşmeleri vb. yatırım araçlarına dair genel bir fikir sahibi olması zorunludur.
  • Örneğin; borsaya üye olan bir şirketin hissesinin gelecekte yükseleceğini tahmin eden yatırımcı borsada alım emri verir. Ardından hisse yükseldiği anda satım emri vererek, yatırım aracını yani hisseyi elinden çıkarır. Bu sayede de kar elde etmiş olur. Ancak; hissenin yükselmek yerine düşmesi durumunda yatırımcı kar elde etmek yerine zarara girmiş olur. Bu yüzden de yatırımcının öngörü kabiliyetine sahip olması; yatırım fırsatlarını doğru zamanda doğru bir şekilde değerlendirebilmesi gerekir.

Kısacası Borsa; kişinin yatırım araçlarını alıp satarak, kazanç sağlayabileceği bir platformdur. Ancak yatırımcı; borsa hakkında hiçbir fikir sahibi değilse kar elde edeyim derken zarar edebilir. Bu yüzden de borsaya girecek herkesin öncelikle bu konuda eğitim alması, seminerlere katılması ve Borsa nasıl oynanır? hakkında detaylı bilgi veren eğitici ve öğretici kitaplar okuması şarttır.

Borsa kitaplarını ezberlemeniz, eğitim ve seminerlere katılmanız da tek başına maalesef ki yeterli değildir. Kişinin tüm eğitim süreçlerini tamamladıktan ve taktikleri öğrendikten sonra demo bir hesap açarak; bu piyasada ne kadar başarılı olabileceğini deneyimlemesi de zorunludur.

Demo hesap açtığınız takdirde hiçbir kar ya da zarar ile karşılaşmadan kendinizi deneyebilir, pratik kazanabilir ve borsa ile ilgili geniş çaplı fikir edinebilirsiniz.

Borsa oynayabileceğiniz adreslerin mutlaka güvenilir internet siteleri olduğundan da mutlaka emin olmalı; internet ortamında geniş çaplı bir araştırma yaptıktan sonra borsa sitelerine üye olmalısınız.

Borsa oynayabileceğiniz aracı kurumun güvenilir bir adres olmasını diliyorsanız; Borsa İstanbul ve SPK resmi web siteleri üzerinde bulunan aracı kurumları tercih etmenizi öneriyoruz.

 

 

Bir Cevap Yazın

  1. Borsa Nasıl Oynanır? için yorumda bulun

    Borsa Nasıl Oynanır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Borsa Nasıl Oynanır? için ilk yorumu yapabilirsin.