Ticaret Riskleri: Sizi Güvende Tutacak 7 İpucu

İşte sizi güvende tutacak ve bir mayına basmanıza engel olacak yedi ipucu;

  1. En büyük riskiniz, piyasadaki bilgi, beceri ve deneyim eksikliğinden kaynaklanır: Bilgi ile risk arasında doğrudan bir ilişki vardır. Ne kadar fazla bilgiye sahipseniz, ticaret riskleri o kadar iyi yönetebilirsiniz. Ve riskinizi en aza indirmenin en iyi yolu, ticaret yapmadan önce kendinizi uygun şekilde eğitmektir. Düzgün bir şekilde öğrenmek için şimdi ödediğinizin, sağlam bir eğitim almazsanız piyasanın sizden alacağından çok daha az olduğunu kabul etmeniz gerekir. Unutmayın, pazar her zaman orada olacaktır, ancak bilgi ve beceriniz yoksa olmayabilirsiniz.
  2. Aldığınız riskleri her zaman bilin: Çünkü durmadan yatırım yapmak yüksek risktir. Durdurma kaybı, ticaret yapmadan önce ne kadar parayı riske atmak istediğinize önceden karar vermenizi sağlar. Önemli olan neyi başardığınız değil, neyi kaybetmediğinizdir.
  3. Uygun bir plan olmadan ticaret kumar oynamaktır: Hepimiz “planlamayı başaramazsın ve sen başarısız olmayı planlıyorsun” sözünü biliriz. Warren Buffet’ın “Bugün birileri uzun zaman önce ağaç diktiği için birileri gölgede oturuyor” derken haklı olduğunu düşünüyorum. Tanıştığım çoğu tüccarın bir planı yok veya uygun bir ticaret planının nasıl oluşturulacağını bilmiyor. Ancak hata yapmayın, bu süreç ticaret riskinizi azaltmanız ve başarınızı artırmanız için çok önemlidir.Ticaret Riskleri
  4. Asla sadece temettü almak için hisse senedi satın almayın: Her zaman önce sermaye kazançları için satın alın ve ikinci olarak temettüler alın, çünkü temettü pastanın kendisi değil, pastanın üzerindeki kremadır.
  5. Ne kadar çekici olursa olsun veya kimden olursa olsun asla bahşiş almayın: Başkasının bahşişlerini takas etmek yalnızca riskinizi artırır. Ve kendinizin kumar olduğunu bilmektense başkasının bahşişini yerine getireceğini ummak. Risk toleransınıza göre doğru hisse senetlerini nasıl seçeceğinizi öğrenmek ve nasıl yöneteceğinizi bildiğiniz kuralları uygulamak konusunda çok daha iyisiniz. En sevdiğim sözlerden biri, bir adama balık verirsen bir günlüğüne yiyebilir, bir adama balık tutmayı öğretir ve ömür boyu yiyebilir.
  6. Asla ucuz göründüğü için hisse senedi satın almayın: Neredeyse her seferinde yanlış anlayacaksınız. Ucuz, borsada ‘pazarlık’ alacağınız anlamına gelmez. Bunun nedeni, bir hisse senedinin değeri düşüyorsa, hatırlayın, çok daha ucuza gelebilir ve büyük olasılıkla olacaktır. Piyasadaki en likit hisse senetleri olduğundan ve yükselmeye devam etme olasılıkları daha yüksek olduğundan, her zaman yükseldiğini bildiğiniz kaliteli hisseleri satın alın.
  7. Portföyünüzü aşırı çeşitlendirmeyin: Çeşitlendirmenin riski azalttığı doğru olsa da, aşırı çeşitlendirilmiş bir portföy (12’den fazla hisse senedi) genellikle piyasayı yansıtır. Çoğu yatırımcının portföylerinde 8 ila 12 arasında hisse senedi bulundurmasını tavsiye ederim, çünkü bu onların iyi çeşitlendirilmiş bir portföye sahip olmalarını sağlar . Ticaret yaparken zaman çerçevesi ne kadar uzun olursa, tutmanız gereken sayı o kadar yüksek olur; bu nedenle kısa vadeli yatırımcılar 5 ile 8 pozisyon arasında seçim yapmayı tercih edebilir.

Unutmayın, borsa söz konusu olduğunda kontrol edebileceğimiz sadece iki şey var, ne zaman satın aldığınız ve ne zaman sattığınız. Ticaret riskinizi yönetmek için frenleri uygulayamıyorsanız, ne zaman satın alacağınızı bilmek yeterince iyi değildir. Nasıl ve ne zaman satacağınızı bilmek, bir tüccar olarak uzun vadeli başarınız için çok önemlidir. Bunu göz önünde bulundurarak, tutarlı bir şekilde kâr edebilmeniz ve ticaret riskinizi yeterince yönetebilmeniz için her ikisini de nasıl doğru yapacağınızı anlamak önemlidir.

Bir Cevap Yazın

  1. Ticaret Riskleri: Sizi Güvende Tutacak 7 İpucu için yorumda bulun

    Ticaret Riskleri: Sizi Güvende Tutacak 7 İpucu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ticaret Riskleri: Sizi Güvende Tutacak 7 İpucu için ilk yorumu yapabilirsin.