Araç Sigortasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Zorunlu trafik sigortası olarak da isimlendirilen araç sigortası, istisnasız tüm araç sahiplerinin yaptırması gereken, kaza vb. farklı nedenlerle karşı tarafın aracında ortaya çıkabilecek maddi ve manevi hasarı karşılamayı taahhüt eden bir sigorta çeşididir.

Kasko sigortasından farklı olarak, kişinin kendi aracındaki zararın değil de karşı aracın zararının birtakım teminatlarla güvence altına alındığı araç sigortası; ölme, yaralanma, aracın pert olması gibi farklı teminatları kapsar.

İlk kez araç sahibi olanlar için kaleme aldığımız bu yazımızda araç sigortası poliçesinde dikkat edilmesi gereken hususlar ile ilgili olarak, sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz.

İşte, araç sigortası imzalarken mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken ayrıntılar:

  • Tüm teklifleri kapsamlı bir şekilde karşılaştırmadan karar vermeyin

Tıpkı diğer sigorta çeşitlerinde olduğu gibi araç sigortası poliçesi imzalamadan önce de tüm teklifleri karşılaştırmalı, ardından hem mantığınıza hem de bütçenize en uygun olan poliçeyi imzalamalısınız.

Bu noktada kapsamlı bir araştırma yapabilmek adına farklı sigorta şirketlerinin poliçe tekliflerine ulaşabileceğiniz siteleri ziyaret edebilirsiniz. Ancak site seçiminiz esnasında da seçici davranmalı, sitesinde yalnızca kaliteli sigorta şirketlerine yer veren sitelerden yararlanmalısınız.

  • Poliçeyi imzaladığınız tarihi her daim aklınızda tutun

Zorunlu trafik sigortası poliçelerinin yalnızca bir yıl geçerli olduğunu, bir yıl dolduğunda tekrar sigortanızı yeniletmeniz gerektiğini asla unutmamalısınız.

Aksi halde aracınızın zorunlu trafik sigortasına sahip olmaması yüzünden hiç beklemediğiniz bir anda aracınızın bağlanması gibi bir durum ile karşılaşmak zorunda kalabilirsiniz.

  • Tüm bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde poliçede belirtin

Aracınızın markası, modeli, ruhsat numaranız vb. aracınıza dair bilgilerin yanı sıra isminiz ve adresiniz gibi bilgileri de sigortanızda düzgün bir şekilde belirtmeniz gerekiyor.

Bu noktada ruhsat ve poliçe bilgilerinizi karşılaştırmalı, ruhsatınızda yer alan bilgilerle poliçenizde belirttiğiniz bilgilerin aynı olduğundan da emin olmalısınız. Aksi halde aracınıza dair sorunlar yaşayabilirsiniz.

  • En uygun fiyatlı sigorta poliçesini imzalamaya çalışın!

Araç sigortası teminatları ve poliçede bulunması gereken bilgiler; tüm poliçelerde birbirine son derece yakın olsa da söz konusu fiyatlandırma olduğunda bazı sigorta şirketlerindeki fiyatlar, diğer şirketlere göre daha yüksek olabiliyor.

Bu noktada sigorta poliçelerinin sunduğu teminatları karşılaştırmalı, en uygun fiyata en kapsamlı poliçeyi imzalamalısınız.

Lakin yalnızca ucuz olduğu için güvenilir olmayan bir sigorta şirketi tercihinde bulunmanız, prim ödemenize rağmen kaza ve hasar sonrası karşı tarafın zararının ödenmemesi ile sonuçlanabilir. Bu doğrultuda hem kaliteli hem de en uygun fiyatı temin eden bir firma tercihinde bulunmaya çalışmalısınız.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Araç Sigortasında Nelere Dikkat Edilmelidir? için yorumda bulun

    Araç Sigortasında Nelere Dikkat Edilmelidir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Araç Sigortasında Nelere Dikkat Edilmelidir? için ilk yorumu yapabilirsin.