Özel Sağlık Sigortası Nedir? Nasıl Çalışır?

Belirli teminatlar ve limitler doğrultusunda kişinin hastalıkla ya da kaza ile karşılaşması durumunda sigorta şirketleri tarafından belirli masraflarının karşılanmasına olanak tanıyan özel sağlık sigortası; kişiye doktor ve hastane seçme şansı tanımaktan tutun da kaliteli bir hizmet temin edebilmeye kadar pek çok olanak tanıyor.

Kendi içerisinde ayakta tedavi teminatı ve yatarak tedavi teminatı gibi ikiye ayrılan özel sağlık sigortası; kişiye pek çok avantaj sunuyor.

Bu yazımızda kısaca özel sağlık sigortası nedir? sorusunu yanıtlamak ve özel sağlık sigortası çalışma sistemiyle ilgili olarak sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz.

Özel Sağlık Sigortası Nedir?

Sigorta şirketi tarafından kişinin hastalandığında ya da trafik kazası vb. herhangi bir kaza geçirdiğinde tedavi masraflarının karşılanacağının garanti altına alındığı özel sağlık sigortası; özel ve genel şartları içeren bir sağlık sigortası çeşididir.

Bu sigortayı yaptıran kişi; hastalandığında pek çok özel sağlık kuruluşunda oldukça az bir ücret ödeyerek, kapsamlı bir şekilde iyileşene kadar tedavi görebilme hakkına sahip oluyor. Ancak kişinin yatarak tedavi görebilmesi için sigorta kapsamında yatarak tedavi imkanının da bulunması gerekiyor.

Ayakta tedavi teminatında hastalar yalnızca ayakta tedavi edilirken; sigorta şirketi tarafından yalnızca doktor muayenesi, ilaç, fizik tedavi, röntgen, tahlil vb. işlemlerin masrafları karşılanıyor.

Yatarak tedavi teminatında ise kişi; hastanede kalabileceği gibi radyoterapi, kemoterapi görebiliyor ve neredeyse tüm masrafları sigorta şirketi üstleniyor.

Bu noktada daha kapsamlı bir sağlık sigortası poliçesi imzalamak isteyen kişilere; hastalandıklarında daha iyi bir hizmet alabilmek adına mutlaka yatarak tedavi teminatı içeren poliçeleri tercih etmelerini öneriyoruz.

Özel Sağlık Sigortası Nasıl Çalışır?

Çalışma sistemi oldukça basit olan özel sağlık sigortasına sahip olmak isteyen kişinin öncelikle özel sağlık sigortası poliçesini imzalaması gerekiyor.

Sigorta şirketine göre farklılık gösterebilen sigorta teminatlarında kişi pek çok seçenek içerisinden dilediğini seçebiliyor.

Günümüzde sağlık sigortası paketleri şeklinde müşterilere sunulan özel sağlık sigortasında aile indirimi ya da grup indirimi gibi ekstra seçenekler de bulunabiliyor.

Sağlık sigortası poliçesini imzalamadan önce mutlaka sigorta kapsamında nelerin yer aldığına göz atmalı; fiyat ve hizmet karşılaştırması yapmadan sigorta şirketi seçiminde bulunmamalısınız. Ancak kapsamlı bir araştırma sonrasında gerek fiyat gerekse sunduğu imkanlar açısından en verimli olan özel sağlık sigortasına karar verebilir ve geleceğinize yatırım yapabilirsiniz.

Aylık olarak ya da yılın belirli zamanlarında uygun primler ödeyerek; özel sağlık sigortasına sahip olabilir; en zor anlarınızı daha az maddi ve manevi hasar ile atlatabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Özel Sağlık Sigortası Nedir? Nasıl Çalışır? için yorumda bulun

    Özel Sağlık Sigortası Nedir? Nasıl Çalışır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Özel Sağlık Sigortası Nedir? Nasıl Çalışır? için ilk yorumu yapabilirsin.