Dış Ticaret Nasıl Yapılır? Dış Ticaret Uzmanı Ne İş Yapar?

Günümüzde iç piyasadaki sıkışıklık, paranın değer kaybı, potansiyel müşterilerin az olması firmaları yurt dışında ticaret yapmaya yönlendirmektedir. Malların ve sermayenin ülke sınırları dışına satılmasına dış ticaret denilmektedir. Ülke ekonomisi ve ihracat şirketleri açısından dış ticaret oldukça faydalıdır. Bu bağlamda kâr marjını arttırmak için ihracatın artması ve ithalatın azalması hedeflenir. Firmaların dış ticaretlerini yöneten departmanlar bulunurken bu alanda deneyimli dış ticaret uzmanları çalışır. GoTradeGo ekibi olarak hazırladığımız bu içeriğimizde dış ticaret nasıl yapılır, dış ticaret uzmanı ne iş yapar, sorularına detaylı yanıtlar vereceğiz.

 Dış Ticaret Nasıl Yapılır?

Dış ticaret, ülkelerin veya şirketlerin yaptığı uluslararası mal ve hizmet alım satımının tamamına denir. Dış ticaret yapmak için ihracat ve ithalat yapılacak ülkelerin mevzuatlarına uyulması gerekir. İhracatçılar, ürünlerini yurtdışına satabilmek için bulundukları ülkelerin gümrük mevzuatına, ithalatçılar ise yurt dışından gelen malları alabilmek için mevzuatlara uymaları gerekir. Dış ticaret nasıl yapılır?

İhracat ve ithalatta gerekli prosedürlerin ve işlemlerin yapılması gerekmektedir. İhracatçı olmak için şirket statüsünde olunması gerekir. Şirketler en yakın İhracatçı Birliği’ne üye olduktan sonra teklif, sipariş, proforma fatura ve satış sözleşmesi hazırlamaya geçerler. İhraç yapılacak ürünlerin kategorisine göre gerekli izinler ve belgeler gerekliyse bunlar alınır.

İthalat türlerinde bedelli, bedelsiz ve geçici ihracat türleri bulunur. İhracat sürecine göre daha kolay gerçekleşir. Vergi dairesinden vergi numarası alındıktan sonra pazar araştırması yapılır. Teklifler karşılaştırılır ve sipariş verilir. İthalat belgesi düzenlenir ve nakliye işlemleri gerçekleştirilir. Malların onayı verildiğinde ve vergiler ödendiğinde gümrükten teslim alınır.

İlginizi çekebilir: Dış Ticaret Firmaları Ne İş Yapar? Dış Ticaret Firmaları ile Çalışmak Faydalı Mı?

 

Dış Ticaret Uzmanı Ne İş Yapar?

 

Uluslararası piyasalarda süreçleri yönetmek için dış ticaret uzmanları, sorumlular ve departmanlar bulunur. Peki, dış ticaret uzmanı ne iş yapar? Dış ticaret uzmanı, ithalat ve ihracat süreçlerinin verimli bir şekilde yönetilmesinde görev alır. Dış ticaret uzmanları, ürünlerin pazarlama süreçlerinden başlayarak gümrük, satış ve lojistik süreçlerini yönetir. Çalıştıkları firmaların yüklerini hafifleten uzmanlar teknik yeterliliklere sahiptir ve yükümlü oldukları pek çok görev vardır.

Dış ticaret uzmanları ticaret hukuku, gümrük mevzuatı, iktisat gibi alanlara hâkim olurlar.

Uluslararası piyasada meydana gelen gelişmeleri ve piyasaları takip ederler.

Dış ticaret uzmanları satış hedefleri doğrultusunda pazar araştırması yapar ve planlamaları organize ederler, faaliyet ve satış raporlarını değerlendirirler.

Mevcut ve potansiyel müşteri ve yurtdışı bağlantıları ile iletişim sağlarlar. Dış ticaret uzmanı, çalıştığı firmanın ürünlerini ve sektörünü yakından tanır ve daha verimli dış ticaret sürecinin gerçekleşmesini sağlar.

Dikkatinizi çekebilir: Freelance Dış Ticaret Uzmanı Nasıl Olunur? Freelance Dış Ticaret Uzmanı Olarak Para Kazanılır Mı?

 

GoTradeGo ile Freelance Dış Ticaret Uzmanı Nasıl Para Kazanır?

Dış ticaret uzmanları tam zamanlı, yarı zamanlı veya freelance olarak çalışabilirler. Freelance dış ticaret platformu GoTradeGo, dış ticaret uzmanlarının hem de şirketlerin daha verimli çalışmasını sağlamaktadır. GoTradeGo ile Freelance dış ticaret uzmanı nasıl para kazanır?

Uzaktan çalışma rahatlığıyla evinizden, kendi ofisinizden dış ticaret uzmanı olarak çalışmak istediğinizde GoTradeGo’yu tercih edebilirsiniz.

GoTradeGo’ya ücretsiz üye olan dış ticaret uzmanları, profillerine deneyimli oldukları ürün ve pazarlar hakkında bilgiler yazarlar. Bu sayede GoTradeGo üzerinden dış ticaret yapmak isteyen firmaların özet panelinde görünebilirsiniz.

Firmalar ile proje bazlı çalışarak gerçekleştirdiğiniz başarılı ticaretlerden yüksek komisyonlar alırsınız. İhracatların ölçeğine ve firmalara göre komisyon oranları değişmektedir. Kendini dış ticaret alanında geliştirmek isteyenler, uzmanlar GoTradeGo üzerinde kolayca proje bulabilirler.  Bunlara ek olarak GoTradeGo ‘da ilk ihracatını gerçekleştirenlere “ilk ihracatım” ödülü verilmektedir.

Yeni nesil çalışma modelini benimseyen GoTradeGo, firmaların hedeflerine ulaşmasını sağlarken, dış ticaret uzmanlarının freelance çalışabilmelerini sağlamaktadır. Freelance dış ticaret uzmanı olarak çalışmayı düşünüyorsanız, sitemize ücretsiz üye olabilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.  Daha fazla bilgi için Dış Ticaret Uzmanı Nedir? Dış Ticaret Uzmanları Ne Kadar Maaş Alır? İçeriğimizi okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Dış Ticaret Nasıl Yapılır? Dış Ticaret Uzmanı Ne İş Yapar? için yorumda bulun

    Dış Ticaret Nasıl Yapılır? Dış Ticaret Uzmanı Ne İş Yapar? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dış Ticaret Nasıl Yapılır? Dış Ticaret Uzmanı Ne İş Yapar? için ilk yorumu yapabilirsin.