Hisseler ne zaman satılmalı?

Borsada işlem gören bir kurumun hissesini satın aldıktan sonra her yatırımcı gibi siz de kâr etmeyi hedeflediğiniz için hisseyi elden çıkarmak için uygun zamanı kollamaya başlayabilirsiniz. Ancak uygun zamanın hangi gün, hangi şartlarda geleceği hiç belli olmaz.

Öte yandan çoğu yatırımcı için duygular, mantıktan çok daha baskın gelebildiği için yatırımın sonu hüsranla sonuçlanabilir. Hisseyi elden çıkardıktan sonra yaşanan pişmanlık hissi psikolojik olarak kendinizi kötü hissetmenize de yol açar. Bu duyguları dizginleyebilmek, kendinizi kontrol edebilme yeteneğine sahip olmak başarılı bir yatırımcı olmanın en önemli anahtarlarından biridir.

İster uzun vadeli, ister kısa vadeli yatırımcı olun: Hisse senedini satmak için en uygun zamanı aşağıdaki kriterlere göz atarak siz de rahatlıkla belirleyebilirsiniz.

Kâr yükseldiyse beklemeyin

Çoğu yatırımcı hisseleri yüzde 10 ila 20 arasında değerlenmesine rağmen senetlerini satmayı düşünmez. Çünkü satış işlemini gerçekleştirdikten sonra kağıdın daha da değerleneceğini düşünerek erken hareket etmek istemez. Ancak bu açgözlülük ve hırs yüzünden eldeki kârı da kaybeder ve hepten zarar eder.

Duygularınızı ticari zekanızdan tamamen ayrı tutmalı, her zaman için aklınızla karar vermelisiniz. Borsaya girdiğinizde kendinize belirlediğiniz kâr marjına ulaştığınız anda o senedi elden çıkarmanızda fayda olacaktır. Her zaman için mekanik bir robot gibi hareket edin, duygularınızı bu işe karıştırmayın.

Daha iyi bir fırsat mı doğdu?

Satın aldığınız hissenin piyasadaki rakiplerini incelediğinizde daha iyi bir fırsatın söz konusu olduğunu fark edebilirsiniz. Bu gibi durumlar için önceden hazırlıklı olmanız her zaman faydalıdır. Eğer alternatif kağıt çok daha makul gözüküyorsa halihazırdaki senetlerinizi satıp diğer firmadan pay almak akıllıca bir seçim olacaktır.

Bu kararı vermek pek de kolay olmayacağı için mutlaka iyi düşünmeli ve piyasa araştırması yapmalısınız. Bunun için forum siteleri ve Facebook gruplarını kullanarak fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

Bilim ve sanatı harmanlayın

Hisse senedini satma kararını almak, bilim ve sanatın muhteşem bir birleşimiyle oluşmalıdır. Bu kararı alırken göz etmeniz gereken birçok kriter var. Ancak yükselme trendine giren bir hissenin bu yükselişi bir süre daha devam ettireceğini göz önünde bulundurun.

Bir Cevap Yazın

  1. Hisseler ne zaman satılmalı? için yorumda bulun

    Hisseler ne zaman satılmalı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hisseler ne zaman satılmalı? için ilk yorumu yapabilirsin.