Katar’ın Türkiye’deki Büyük Satın Alımları

Son günlerde Arap ülkelerinin Katar’a yaptığı yaptırımlar sonucunda Katar’ın Türkiye’deki büyük satın alımları da merak edilmeye başlandı.

Son günlerin en önemli konularından birisi Arap ülkelerinin birleşerek Katar’a yaptığı yaptırımlar geliyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın Suudi Arabistan ziyaretinin ardından Bahreyn, Mısır, Birleşik Arap Emirlikler ve Suudi Arabistan, Katar’la terörist grupları destekleme gerekçesiyle diplomatik ilişkileri  durdurma kararı aldılar.

Türkiye’nin ne Katar ile nede diğer Arap ülkeleriyle herhangi bir sorunu bulunmuyor. Fakat durumun ilerlemesi halinde Türkiye, Katar’ın yanında yer alacak gibi duruyor. Bunun ne büyük nedeni ise son yıllarda Türkiye ve Katar arasında sıkı ilişkiler olmasıdır.

Türkiye ve Katar arasında ilişkiler sıklaşmaya başlayınca bazı büyük Katarlı şirketler ülkemizde yapmaya başladı. Katar şuana kadar ülkemizde yaklaşık 18 milyar dolar yatırım yaptı. Katar’ın Türkiye’deki büyük satın alımları ise şu şekildedir:

1-Finansbank

Katar Ulusal Bankası (QNB) ülkemizde bankacılık sektörüne ilk olarak Alternatif Bank (ABank) ile giriş yapmıştı. Şirket 2015 yılında Finansbank’ın hisselerinin %99.81’ini 2.75 milyar Euro karşılığında satın aldı.

2-Digitürk

Mevduatı Sigorta Fonu tarafından kontrol edilen Türk Pay-TV platformu olan Digitürk’ü Katarlı kuruluş BeIN Media Group satın aldı. Satın alma bedeli olarak ise yaklaşık 1.2 milyar dolar ödendi.

3-ABank

Katar Commercial Bank, geçtiğimiz yıl Alternatif Bank’ın Anadolu Endüstrisi Holding bünyesinde bulunan yüzde 25’lik hissesini de satın alarak bankanın tamamına sahip oldu. Hisse bedeli olarak 224.9 milyon dolar ödendi.

4-Banvit

Ülkemizde kanatlı hayvan sektörünün en önde gelen isimlerinden olan Banvit’in yüzde 79.5 hissesi Katar – Brezilya ortaklığıyla kurulan TBQ Foods şirketine devredildi. Banvit’in devredilmesinde hisse başına 12.07 TL ödendiği belirtildi.

5-Boyner Grup

Katar merkezli olan Mayhoola fonu geçtiğimiz yıl Boyner Grup’un %30.7 oranındaki hissesini satın aldı. Şirket bu satın alma işlemi için 885 milyon dolar ödedi. Boyner Grup bünyesinde Yıldız, Ay Marka, YKM, Boyner Büyük Mağazacılık ve Beymen yer alıyor.

6-Ankas

Katar merkezli HBK, nisan ayında mühendislik, inşaat ve alt yapı alanlarında faaliyet gösteren Ankas’ı devraldı.

7-BMC

Katar Silahlı Kuvvetleri Endüstri Komitesi, bu yıl 1964 yılında İzmir’de kurulan otomotiv devi BMC’nin hisselerinin yüzde 50’sini satın aldı.

8-Ergo Portföy

Ergo Portföy, İslami finans kuruluşları arasında gösterilen Katar merkezli QInvest tarafından 2016 yılında satın alındı. Gerçekleşen satın alma işleminden sonra Ergo Portföy’ün adı QInvest Portföy olarak değiştirildi.

Bir Cevap Yazın

  1. Katar’ın Türkiye’deki Büyük Satın Alımları için yorumda bulun

    Katar’ın Türkiye’deki Büyük Satın Alımları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Katar’ın Türkiye’deki Büyük Satın Alımları için ilk yorumu yapabilirsin.