Temel Hisse Senedi Yatırım İpuçları

Bir hisse senedi satın aldığınızda, kelimenin tam anlamıyla bir şirket parçası satın almış olursunuz. Bu kağıt parçası, size o şirketin varlıkları ve kazançları üzerinde hak iddia eden bir sahiplik payını temsil eder.

Tarihsel olarak, zenginler, yatırım bilgisi ve tavsiyelerine özel erişimleri sayesinde kısmen daha da zenginleşti. Günümüz teknolojisi, yatırımcılar için zengin bir bilginin mevcut olduğu anlamına gelir ancak bunların çoğu, endüstri dili ve deşifre edilmesi zor önerilerle doludur. Hisse senetlerine yatırım yaparak paralarından en iyi şekilde yararlanmak isteyenler için ipuçlarını aktaracağız;

Mali Durumunuzu Değerlendirin

Yatırım yapmadan önce, taahhüdü yerine getirmek için yeterli paranız olduğundan emin olun. İyi bir pratik kural, borcun çok az olması veya hiç olmamasıdır ve ayrıca acil bir tasarruf hesabında altı aylık geçim masrafları. Bu kadar sağlam bir mali temele sahipseniz, hisse senetlerine yatırım yapmaya başlayacak bir konumda olabilirsiniz.

Risk ve Getiri Açısından Düşünün

Daha yüksek getiri istiyorsanız, daha fazla risk taşıyan hisse senetleri satın almanız gerekecek. Riskli hisse senetlerini almak istemiyorsanız, daha düşük getirili olanlarla yetinmeniz gerekecektir. Çoğu yatırımcı, aşırı derecede riskten kaçınan ve riske hazır olmanın ortasında bir yere düşer. İşte bu yüzden önemlidir.

hisse senedi yatırım önerisi

Duygusal Olma

Yatırım, uzun vadeli bir taahhüttür ve genellikle emeklilik fonlarını desteklemek içindir.  Bir sonraki büyük alımınızı finanse etmek değildir. Piyasa dalgalanmalarına bağlı olarak çok sık ticaret yapan yatırımcılar, işlerini kendileri için zorlaştırıyor. Kısa vadede, piyasa davranışı genellikle değişen heves ve korku erdemlerine dayanır. Ancak uzun vadede, alt satırda – şirket kazançları – bir hisse senedinin değerini belirleyecek ve sağlam bir temele sahip şirketler epey bir gevşekliğe dayanabilir.

Pazar Beklentilerinin Nasıl Çalıştığını Anlayın

Çok fazla yatırımcı, belirli bir şirkete yönelik pazar beklentilerinin hisse senedinin fiyatına dayandığını, yani ortalamanın üzerinde büyümeye sahip bir şirkete yatırım yapmak için yeterli olmadığını anlayamaz. Pazarın beklediğinden daha fazla büyüyecek bir şirket bulmanız gerekiyor. Bu, bir şirketin gelecekteki büyüme oranlarının, sektörün yüksek eğitimli tüm profesyonellerinden daha iyi bir analizini yapmayı içerir ki bu hem zor hem de olası değildir.

Bir Cevap Yazın

  1. Temel Hisse Senedi Yatırım İpuçları için yorumda bulun

    Temel Hisse Senedi Yatırım İpuçları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Temel Hisse Senedi Yatırım İpuçları için ilk yorumu yapabilirsin.