Değer Yatırımı Yapmak

Sizin için değer yatırımı yapmak, en ideal şekillerinden birisi olabilir. Yazımızda sizlere borsada uygulayabileceğiniz değer yatırımı hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Başarılı yatırımcılara baktığımız zaman senedinde uyguladıkları stratejilerin başında değer yatırımı yapmak geliyor. Değer yatırımı konusunda en profesyonel ve birçok kişinin akıl hocası olan isimlerin arasında ise Benjamin Graham başta gelmektedir. Günümüzde ise Warren Buffet ve Kenneth Fisher, John Templeton ve Bill Miller gibi isimler ön plana çıkmayı başardı. Değer yatırımının temeli ise değerinin altında hisseler yani hisseleri ucuza satılan iyi şirketler bulmakta yatıyor. Eğer bugüne kadar değer yatırımı hakkında bir bilgi edinemediyseniz, yavaş yavaş değer yatırımını keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Değer Yatırımı Nasıl Yapılır

Değer yatırımı çoğu kişiye karışık gelen bir iştir. Çünkü şirketlere biçilen değerler genellikle sübjektif olmaktadır. Her ne kadar herkesin bir şirkete ulaşımı ve bilgilerini öğrenmesi aynı olsa da herkesin şirketlere biçeceği değerler değişiklik gösterebilir. Bunun sebebi ise her yatırımcının risk toleransının farklı olmasıdır. Risk almayı sevmeyen yatırımcılar genellikle para akışı ve kar oranı görmek ister. Risk almayı seven yatırımcılar ise yüksek büyüme oranlarının peşinden gidecektir.

Bir şirketin değerini ölçmek için geçmişindeki büyüme oranlarına bakabilirsiniz. Fakat bu şirketin gelecekteki büyüme oranı hakkında kesin bilgi vermeyecektir. Değer yatırımında püf nokta ise bir şirketin gelecekte ne olacağını tam olarak bilmek ve değerinin altına düştüğü zaman hisselerini almaktan geçiyor. Burada iyi yatırımcıyla kötü yatırımcıyı birbirinden ayıran şey ise işin tahmin kısmıdır.

Değer Yatırımının Stratejisi

Yapmanız gereken tek şey; temel değerinin altında fiyatlarla hisse satışı yapan şirketleri tespit edebilmektir. Aslında işin en zor kısmı bu şirketleri bulabilmektir.

Değer yatırımında temel fiyatının altına aldığımız hisseleri piyasalar normale döndüğü zaman satarak kar etmektir. İşe bu şekilde baktığımız zaman ise alım stratejisi olarak piyasada yer alan etkisizlikleri kovalamak genel piyasanın durumundan avantaj sağlamak gibi durabilir.

Günümüzde değer yatırımının en büyük savunucuları arasında Waren Buffet başı çekmektedir. Warren Buffet, iyi bir şirketi ucuz fiyata almanın ucuz bir şirketi iyi bir fiyata almaktan daha karlı olacağını söylemektedir. Değer yatırımı her ne kadar bir şirketi en ucuzdan almak gibi dursa da işin temelinde güçlü bir iş modeline sahip olan şirketleri almak yatar.

Bir Cevap Yazın

  1. Değer Yatırımı Yapmak için yorumda bulun

    Değer Yatırımı Yapmak için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Değer Yatırımı Yapmak için ilk yorumu yapabilirsin.